روش های ساده برای رفع سریع سرماخوردگی

روش های ساده برای رفع سریع سرماخوردگی

تبلیغات

تبلیغات

موضوعات

موضوعات

صحبتهای مدیریت
معرفی کادر پیش دبستانی محیط زیستی بچه های ایران
امکانات پیش دبستانی
فرم ثبت نام و قوانین پیش دبستانی
اخبار پیش دبستانی
آموزش مفاهیم پیش دبستانی( 4 تا 5 سال) آموزش مفاهیم پیش دبستانی( 5 تا 6 سال) آلبوم عکس بازدیدها و اردوها مقالات روانشناسی کودک و خانواده
مقالات بهداشتی - توصیه های پزشکی
مقالات برای اولیاء
شعر و سرود
کاردستی اریگامی
آلبوم کلیپ
جستجو

جستجو

لینک دوستان

لینک دوستان

روش های ساده برای رفع سریع سرماخوردگی

روش های ساده برای رفع سریع سرماخوردگی

روش های ساده برای رفع سریع سرماخوردگی

معرفی علل، راهکار و مواد خوراکی مفید برای درمان آسان سرماخوردگی

اولین سوز سرما که می آید میکروب ها مجال پیدا کرده و عرض اندام می کنند! برای همین هم لازم است با مصرف مواد مغذی لازم کمکی به سیستم ایمنی بدنتان برسانید. سیستم ایمنی خط مقدم بدن در برابر ویروس ها، میکروب ها، سلول های غیرنرمال و مواد شیمیایی است. باکتری ها، ویروس ها و قارچ های بیماری زا دشمنان خارجی بدن محسوب می شوند و سلول های غیر نرمال یا همان سلول های سرطانی دشمنان داخلی آن. سیستم ایمنی بدن همچنین حواسش به احیای بافت های آسیب دیده از یک زخم یا بیماری نیز می باشد.


.
گاهی پیش می آید که دستگاه ایمنی بدن یک ماده ی بیگانه ی غیر مهاجم را نیز دشمن تلقی کرده و عکس العمل آلرژیک نشان می دهد مثل مواردی مانند تب یونجه یا آسم و غیره. در برخی موارد نادر نیز پیش می آید که سیستم ایمنی بدن یک سیگنال داخلی را بد برداشت می کند و به بافت های بدن آسیب می رساند که باعث بیماری های خود ایمنی می شود مانند دیابت نوع ۱، آرتریت روماتوئید و غیره.
.
ویژگی اصلی و مورد توجه سیستم ایمنی بدن این است که می تواند ماهیت ترکیبات یا میکروارگانیسم های بیگانه را به خاطر بسپارد. زمانی که یک میکروارگانیسم مانند ویروس وارد بدن می شود این سیستم پادزهر تولید می کند تا ویروس را شناسایی کرده و اولین مقاومت ها را از خود نشان دهد. نگاه های ارزشمندتان را از ادامه مطالب این ایمیل دریغ نکنید تا ادامه دهیم.
.
اگر بدن چنین مسلح است پس چرا مریض می شویم؟
شاید بپرسید زمانی که بدن مجهز به چنین سیستم ایمنی می باشد پس چرا وقت و بی وقت مریضی به سراغ ما می آید؟ در جواب باید بگوییم بین زمانی که یک میکروارگانیسمِ دشمن وارد بدن می شود تا وقتی که سیستم ایمنی وارد عمل شده و آن را دفع کند وقفه ای وجود دارد. این میکروارگانیسم ها هم از این وقفه استفاده کرده و به سلول ها غلبه می کنند و یا آن ها را از بین می برد.
.
در واقع شدت بیماری به قدرت سیستم ایمنی بدن بستگی دارد. عفونت ها، سرطان و دیگر بیماری ها زمانی رشد بیشتری می کند که ویروس ها یا میکروارگانیسم ها سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده باشند، یا تغذیه نامناسب باشد و یا اینکه فردی پیر شده باشد. خوشبختانه آنتی بیوتیک ها بیشتر مشکلات و بیماری های ناشی از باکتری ها را ناکار می کنند. همچنین پزشکان می توانند با ضعیف کردن عمدی سیستم ایمنی یک بیمار برخی از بیماری های خود ایمنی را درمان کنند.
.
چه باید کرد؟
داشتن یک رژیم غذایی سالم که حاوی مواد مغذی متنوعی است می تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن معجزه کند. زمانی که به خوبی غذا می خورید نیازی نیست که به سراغ مکمل بروید. زمانی مکمل ها موثر واقع می شوند که بدنتان نیاز داشته باشد و البته پزشک تجویز کند. برای اینکه سیستم ایمنی تان را بدون نیاز به مکمل تقویت کنید و پاییز و زمستان امسال را بدون سرماخوردگی پشت سر بگذارید مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید.
.
پروتئین بیشتری میل کنید
پروتئین ها برای عملکرد خوب سیستم ایمنی بدن لازم اند. اسیدآمینه های موجود در آن ها برای تولید پادتن ها و دیگر ترکیبات محافظت کننده بدن در برابر مهاجم ها لازم هستند و می توانند از بروز عفونت و بیماری ها جلوگیری کنند. مواد غذایی مصرفی ما اغلب به اندازه ی کافی پروتئین دارد. گوشت، تخم مرغ، ماهی، حبوبات و غیره حاوی پروتئین می باشند.
.
اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند
اسیدهای چرب امگا 3 برای مقابله با التهاب ها و اثرات مضر آرتریت روماتوئید و دیگر بیماری های خود ایمنی موثر عمل می کنند. نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۳ به کاهش التهاب های حاصل از عکس العمل سیستم ایمنی بدن کمک می کنند. این اسیدهای چرب، عناصر دستگاه ایمنی بدن را تحریک می کنند. عناصری که وظیفه ی مقابله با سلول های مهاجم و نابودی آن ها را بر عهده دارند. ماهی، گردو، روغن ماهی، روغن های گیاهی مانند روغن زیتون و غیره این اسیدهای چرب را به بدنتان می رسانند.
.
ویتامین E را دریابید
ویتامین E در روغن های گیاهی، بادام، آجیل ها، غلات کامل و آووکادو به میزان کافی وجود دارد و به تولید پادتن ها کمک زیادی می کند.
.
ویتامین C: (ویتامین تقویت کننده)
این ویتامین به تولید و محافظت مخاط ها و کلاژن کمک کرده و جداره ی رگ های خونی را تقویت می کند. همچنین وظیفه ی تحریک سلول های ایمنی را بر عهده دارد. مکمل های ویتامین C برای کوتاه کردن دوره ی سرماخوردگی موثرند. فلفل دلمه ای قرمز، مرکبات، کیوی و توت فرنگی منابع فوق العاده ویتامین C محسوب می شوند.
.
ویتامین A: (نقش کلیدی دارد)
این ویتامین در جگر، ماهی، شیر پرچرب، کره، پنیر و تخم مرغ به میزان قابل توجهی وجود دارد. ویتامین A با حفظ سلامت مخاط، تحریک ترشح پادتن ها و افزایش تعداد گلبول های قرمز شدت بیماری های عفونی را کاهش می دهد. باید بدانید که بتاکاروتن ها پیش ساز ویتامین A می باشند که در میوه و سبزیجات به ویژه نارنجی و زردرنگ وجود دارند.
.
زینک (روی) برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن
کمبود زینک باعث کند شدن سرعت التیام زخم ها و بهبود بیماری می شود. بهترین منابع غذایی زینک عبارت اند از غذاهای دریایی، گوشت قرمز، گوشت پرندگان و جگر. البته باید بدانید که در تخم مرغ، شیر، لوبیاها و میوه های خشک و غلات کامل نیز زینک وجود دارد. توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه و زیاد مکمل زینک(روی) کاملا برعکس عمل کرده و به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند.
.
سلنیوم هم ضروری است
بهترین منابع غذایی سلنیوم گردوی برزیلی، غذاهای دریایی، گوشت، ماهی، نان سبوس دار، سبوس گندم، جوانه ی گندم، جو دو سر و برنج قهوه ای می باشد.
.
آهن همیشه و همه جا
آهن باعث تولید لنفوسیت های B و T می شود و همچنین وظیفه ی اکسیژن رسانی به سلول ها و بهبود عملکرد آن ها در برابر بیماری ها را بر عهده دارد. اگر می خواهید به اندازه ی کافی آهن جذب کنید گوشت قرمز، جگر، تخم مرغ، غلات کامل و حبوبات را دریابید. پس تا می توانید اجازه ندهید بدنتان دچار کمبود آهن شود که به دردسر می افتید.
.
آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را ناکار می کنند
محققان به این نتیجه رسیده اند که لیکوپن های موجود در گوجه فرنگی، بتاکاروتن های موجود در مواد غذایی گیاهی نارنجی، قرمز، زرد و همچنین سبزیجات برگ سبز تیره می توانند سلول های ایمنی را در برابر رادیکال های آزاد (همان مولکول های مضر) تقویت کنند. این مولکول های آزاد همان هایی هستند که به DNA آسیب می رسانند.
.
پیاز و سیر: از ما گفتن!
سیر و پیاز حاوی ترکیبات گوگردی بسیار قوی هستند که ماکروفاژها و لنفوسیت های T را تقویت کرده و می توانند از عرض اندام آنزیم های آسیب رسان به بافت های سالم جلوگیری کنند. پس تا می توانید غذاهایتان را با سیر و پیاز غنی سازی کنید.
.
انگور و میوه های ریز
انگور، تمشک، اگر گیرتان آمد بلوبری و غیره سرشار از آنتی اکسیدان های قوی می باشد که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و بیماری ها را تا حد ممکن از شما دور می کنند.

.

چه می کنه این چای سبز!
EGCG، نام آنتی اکسیدان های مخصوص موجود در چای سبز است که می تواند با رشد سلول های سرطانی مقابله و خطر رادیکال های آزاد را خنثی کنید. خواهش می کنیم خودتان را از خواص بی نظیر چای سبز محروم نکنید. این چای علاوه بر مصون نگه داشتن بدنتان از بیماری ها افسردگی و چاقی را هم از شما دور می کند.
.
ماست و کفیر
پروبیوتیک ها باکتری های پرخاصیتی هستند که در برخی از محصولات لبنی مانند ماست و کفیر وجود دارند و می توانند سیستم ایمنی را در برابر ویروس ها مجهز کنند.
.
همه چیز که غذا نیست، ورزش را فراموش نکنید
بر اساس نتایج پژوهش های متعدد، ورزش (منظورمان ورزش های سنگین و حرفه ای نیست) عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. به ویژه افرادی که در مرحله ی رسیدن به سالمندی هستند باید بیشتر به فکر تحرک بدنی باشند. پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری را در برنامه ی روزانه تان قرار دهید و سالم باشید.
.
هیچ رژیم معجزه گری وجود ندارد
گفتیم که تغذیه ی خوب سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند اما مراقب باشید. هیچ ماده ی غذایی، هیچ ویتامین و هیچ ماده ی معدنیِ معجزه گری وجود ندارد که بتواند یک تنه و بدون شکست با ویروس ها مقابله کند. احتمالاً شما هم تبلیغات برخی از رژیم های معجزه گر را شنیده اید که بدنتان را تمیز می کنند و با ویتامین ها و مواد معدنی و اسیدهای آمینه ی بی نظیرشان سیستم ایمنی شما را تضمین می کنند. اما گوشتان به این حرف ها بدهکار نباشد. هیچ متد معجزه گری در برابر بیماری ها وجود ندارد. شما فقط می توانید بدنتان را تقویت کنید، استرس و فشارهای روحی را از خود دور کنید و در نهایت به خدا توکل داشته باشید تا همیشه سالم و تندرست بمانید.

مطلب:سایت دوستیها

 


 • تاریخ ارسال : دوشنبه 05 بهمن 1394 ساعت: 23:54
 • نویسنده :


(0)
برچسب ها : ,

مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلبکد امنیتی رفرش
ورود کاربران

ورود کاربران

عضويت سريع

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد
  آمار

  آمار

   آمار مطالب آمار مطالب
   کل مطالب کل مطالب : 131
   کل نظرات کل نظرات : 20
   آمار کاربران آمار کاربران
   افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
   تعداد اعضا تعداد اعضا : 174

   آمار بازدیدآمار بازدید
   بازدید امروز بازدید امروز : 207
   بازدید دیروز بازدید دیروز : 158
   ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 3
   ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 3
   آي پي امروز آي پي امروز : 87
   آي پي ديروز آي پي ديروز : 128
   بازدید هفته بازدید هفته : 566
   بازدید ماه بازدید ماه : 739
   بازدید سال بازدید سال : 24,983
   بازدید کلی بازدید کلی : 325,355

   اطلاعات شما اطلاعات شما
   آی پی آی پی : 44.200.101.84
   مرورگر مرورگر :
   سیستم عامل سیستم عامل :
   تاریخ امروز امروز : چهارشنبه 12 مهر 1402

   درباره ما

    پیش دبستانی بچه های ایران با محوریت آموزشهای محیط زیستی
    با سلام خدمت شما کاربر گرامی به وب سایت پیش دبستانی بچه های ایران با محوریت آموزشهای زیست محیطی خوش آمدید. لطفا از همه صفحات دیدن فرمایید. با تشکر

   کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به پیش دبستانی بچه های ایران با محوریت آموزشهای محیط زیستی بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
   قالب طراحی شده توسط: سعید ادریسی و سئو و ترجمه شده و انتشار توسط: پی اس کرل
   پ
   موبایلتو شارژ کن